Jak zrobić tort na każdą okazję?

Urodziny lub inna ważna rodzinna uroczystość to doskonałe okazje, aby przygotować coś specjalnego. Tort urodzinowy z pewnością ucieszy nie tylko małoletnią pociechę, ale również solenizanta w każdym wieku. Jeśli dobrze opanujemy przepis, nic nie stoi na przeszkodzie, aby uczcić samodzielnie przygotowanym wypiekiem mniejsze okazje. Warto zaznaczyć, że cały proces wcale nie jest mocno skomplikowany. Wybierając recepturę, która opiera się tylko na kilku składnikach, z jej odtworzeniem powinien poradzić sobie praktycznie każdy. Z biegiem czasu i wraz z doświadczeniem możemy eksperymentować z kolejnymi, bardziej zaawansowanymi ciastami. Jak zacząć robić torty i od jakich przepisów najlepiej zacząć?

tort na każdą okazję

Pieczenie tortów – zaczynamy od biszkoptu

Dobrze wypieczony biszkopt stanowi bazę naszego ciasta, dlatego przygotowania zaczynamy właśnie od niego. Jeśli chodzi o dodatki, mamy tu pełną dowolność, bowiem najprostsze torty różnią się w zasadzie tylko doborem takich składników jak owoce czy smak kremu. Aby biszkopt był odpowiednio wysoki i dało się pokroić go na trzy części, kluczowe jest trzymanie się odpowiedniej kolejności dodawania poszczególnych produktów. Dzięki temu zmniejszy się też ryzyko opadnięcia ciasta. Wysoki tort prezentuje się naprawdę spektakularnie, dlatego warto postarać się na tym etapie. Na początek musimy zaopatrzyć się w tortownicę. Takie formy do pieczenia są dostępne w różnych rozmiarach, jednak można zacząć od średnicy 24 cm, która jest dość uniwersalna.

Najlepiej sprawdzą się naczynia z nieprzywierającą powłoką, która ułatwi wyjmowanie ciasta, bez ryzyka jego uszkodzenia. Modele wykonane ze stali nierdzewnej równomiernie się nagrzewają, co zapewnia idealne wypieczenie biszkoptu z każdej strony. Kolejnym etapem jest przygotowanie składników. Poniższe proporcje są dopasowane do formy o średnicy około 24-25 cm. Jakie produkty będą nam potrzebne?

  • 5 jajek,
  • 3/4 szklanki mąki tortowej,
  • 3/4 szklanki cukru, najlepiej drobnoziarnistego,
  • 1/4 szklanki mąki ziemniaczanej.

Jeśli chcemy, aby biszkopt był ciemny, zamiast mąki ziemniaczanej dodajemy 1/4 szklanki kakao, jednocześnie odejmując 2 łyżki mąki. Wyżej opisane proporcje składników pozwalają na uzyskanie biszkoptu o wysokości 5-7 cm.

Jak upiec tort?

  • Pierwszym krokiem jest wyjęcie jajek z lodówki i pozostawienie ich na stole do momentu, aż osiągną temperaturę pokojową. Dzięki temu łatwiej będzie nam je ubić.
  • Kolejnym etapem jest przesianie przez sito mąki tortowej oraz ziemniaczanej. Tak samo robimy z kakao, jeśli zdecydowaliśmy się na ciemny biszkopt. Następnie rozbijamy jajka, oddzielając żółtka od białek.
  • Ubijamy białka, stopniowo dosypując do nich cukier. Zaczynamy od małych obrotów, następnie je zwiększając. Na końcu dodajemy żółtka i ubijamy do momentu całkowitego połączenia. Dzięki takiej kolejności nie musimy dodawać proszku do pieczenia.
  • Jednym z ostatnich etapów związanych z przygotowaniem biszkoptu jest połączenie mokrych składników z suchymi. Należy zatem dosypać dwie mąki (lub mąkę i kakao) do jajecznej mieszanki i delikatnie wymieszać za pomocą szpatułki. Nie zaleca się użycia miksera, nawet na wolnych obrotach, gdyż istnieje ryzyko, że ciasto nie będzie tak puszyste.
  • Po dokładnym wymieszaniu przelewamy całość do tortownicy, która wcześniej została wyłożona papierem do pieczenia. Biszkopt należy piec w temperaturze 160 stopni Celsjusza przez 35 minut. Po wyjęciu powinien być on lekko zarumieniony. Dla pewności można włożyć do środka drewniany patyczek. Jeśli po wyjęciu jest suchy, to znak, że ciasto jest gotowe. Gdy biszkopt ostygnie, należy pokroić go na trzy równe blaty.

Podczas gdy ciasto jest w piekarniku, można zająć się przygotowaniem kremu oraz dekoracji.

Jak zrobić samodzielnie tort – przygotowanie nadzienia

O smaku naszego tortu zadecyduje przede wszystkim nadzienie, czyli kremowa masa. Krem należy rozsmarować pomiędzy blatami, po bokach oraz na wierzchu. Osoby początkujące mogą zdecydować się na krem śmietanowy, który jest nie tylko najłatwiejszy do przygotowania, lecz także pyszny. Znakomicie łączy się też z różnymi owocami oraz innymi dodatkami, dlatego jest bardzo uniwersalny. Jest to doskonały pomysł na tort urodzinowy zarówno dla dziecka, jak i starszej osoby. Jakie składniki będą nam potrzebne?

  • 700 g kremówki 30% lub 36%,
  • 500 g serka mascarpone,
  • 8 łyżek cukru pudru.

Ważną kwestią jest wcześniejsze mocne schłodzenie kremówki, dzięki czemu łatwiej będzie nam ją ubić. Przelewamy całość do wysokiej miski i dodajemy mascarpone. Ubijamy na wolnych obrotach, stopniowo dodając cukier puder. Gdy składniki będą już idealnie ze sobą połączone, kremową masę należy przełożyć do lodówki, aby mogła stężeć. Warto zaznaczyć, iż kwestia słodkości ciasta jest sprawą indywidualną. Można zatem zmniejszyć lub zwiększyć ilość cukru pudru. Jeśli chcemy, aby masa była kolorowa, ciekawą opcją jest dodanie barwników spożywczych. Są one dostępne w różnych wersjach kolorystycznych, a ich aplikacja jest bardzo prosta. Wystarczy niewielka ilość, aby uzyskać intensywny odcień.

pomysły na dekoracje torta

Dekorowanie tortu – ostatni etap przygotowań

Gdy biszkopt oraz masa śmietanowa są już gotowe, pozostaje połączyć je ze sobą i zająć się najprzyjemniejszą częścią, czyli dekorowaniem. Po kilku godzinach krem powinien być już wystarczająco gęsty i jego rozsmarowywanie pójdzie gładko. Na tym etapie przyda się nam szpatułka do kremu, która ułatwi rozprowadzenie i wygładzenie masy. Krem należy rozsmarować na pierwszym blacie biszkoptu i na nim położyć ulubione owoce. Najlepiej sprawdzą się truskawki, maliny oraz borówki, jednak w tym przypadku warto kierować się własnymi preferencjami. Na górę idzie drugi blat biszkoptu, warstwa kremu oraz kolejna porcja owoców, którą zakrywamy ostatnim blatem ciasta. Pozostałą masę śmietankową trzeba rozsmarować po bokach i na wierzchu, tak aby pokryła cały biszkopt. Jak zrobić prosty tort urodzinowy, który zachwyci swoim wyglądem gości? Dekorowanie górnej części ciasta to ulubiony moment wielu osób, gdyż możemy uwolnić naszą kreatywność.

Elementy, które znajdą się na wierzchu, powinny być dopasowane do danej okazji. Jeśli zatem ciasto zostało przygotowane z myślą o urodzinach dziecka, świetnym pomysłem będą cukrowe figurki przedstawiające ulubione postaci z bajek. W przypadku maluchów dużą popularnością cieszą się figurki z Krainy Lodu, Świnki Peppy oraz Psiego Patrolu. Rodzice, którzy zastanawiają się, jak zrobić tort dla nastolatka lub nastolatki, powinni pomyśleć np. o posypce cukrowej. Jest ona dostępna w różnych wersjach kolorystycznych. Jeśli często przygotowujemy wypieki, warto zaopatrzyć się w zestaw posypek cukrowych, który pozwala na stworzenie wielu oryginalnych dekoracji. Górna część tortu może też zostać ozdobiona polewą oraz oczywiście ulubionymi owocami. Jeśli chcemy, aby tort prezentował się ekskluzywnie, można przystroić go drobinkami jadalnego złota lub srebra. Taka posypka jest w pełni bezpieczna, a jednocześnie zapewnia niesamowity efekt wizualny.

dekorowanie tortu na urodziny

Tort urodzinowy dla zaawansowanych

Osoby, które chcą pójść o krok dalej w kuchennych wypiekach, mogą spróbować bardziej zaawansowanych przepisów. Do tej grupy zalicza się np. tort Sachera, który został stworzony w XIX wieku przez Franza Sachera i dziś jest uznawany za “króla deserów”. Bazuje on na smaku czekoladowym, połączonym ze słodką nutą moreli oraz dużą ilością polewy. Jeśli chodzi o biszkopt, receptura jest nieco inna, bowiem konieczny jest dodatek masła, czekolady, maizeny (skrobi kukurydzianej), migdałów i kakao. Jak wygląda przygotowanie ciasta?

  • Na początek rozpuszczamy 150 g masła. Następnie ubijamy 8 żółtek z 80 g cukru i osobno 10 białek z 80 g cukru. Kolejnym krokiem jest połączenie ze sobą jajecznych mas i masła oraz dodanie 200 g roztopionej gorzkiej czekolady. Do tego dorzucamy 50 g mąki tortowej, 50 g maizeny, 20 g kakao i 50 g mielonych migdałów. Całość mieszamy za pomocą szpatułki i wlewamy do tortownicy. Biszkopt należy piec w 170 stopniach Celsjusza przez 50 minut. Po ostudzeniu kroimy go na dwie części.
  • Konfitura morelowa powstaje na bazie 300 g owoców, masła, soli, 50 g cukru, 2 g pektyny NH, 25 g syropu glukozowego i 75 g puree morelowego. Morele należy podsmażyć na maśle, dodając następnie puree morelowe, syrop glukozowy i odrobinę soli. Po podgrzaniu do około 60 stopni Celsjusza dodajemy cukier wymieszany z pektynami. Całość gotujemy do uzyskania konsystencji dżemu.
  • Ostatnim etapem jest przygotowanie polewy czekoladowej. Potrzebujemy zatem 150 ml tłustego mleka, 25 g syropu glukozowego, tabliczkę gorzkiej i mlecznej czekolady, 30 g masła i odrobiny rumu. Zaczynamy od zagotowania mleka połączonego z syropem. Zalewamy nim pokruszone czekolady i dodajemy masło. Mieszamy do momentu uzyskania gładkiej masy. Gdy polewa ostygnie, dodajemy rum.

Konfiturę morelową należy rozsmarować na blatach, a całość polać przygotowanym czekoladowym sosem. Tort Sachera to wykwintny deser, który można spotkać w wielu wiedeńskich hotelach i restauracjach. Choć jego przygotowanie jest czasochłonne, z pewnością zaskoczymy nim gości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Left Menu Icon